Vzpomínka na RNDr. Marii Brůčkovou, CSc.

 
S velkým zármutkem oznamujeme, že významná česká viroložka a mimořádná osobnost Státního zdravotního ústavu RNDr. Marie Brůčková, CSc. náhle zemřela dne 9. ledna 2025 ve věku nedožitých 95 let.

RNDr. Marie Brůčková, CSc. svou odbornou prací i osobním nasazením zásadně ovlivnila diagnostiku infekčních nemocí v ČR, zejména pak HIV. Celý svůj profesní život věnovala Státnímu zdravotnímu ústavu. Začala zde pracovat jako laborantka v roce 1949 a po dokončení studia na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity pokračovala již v pozici vědeckého pracovníka. Věnovala se streptokokovým infekcím, pertusi a parapertusi, Q horečce a také respiračním virovým infekcím. Jako první v ČSR prokázala RS virus a následně zavedla do praxe jeho rychlou diagnostiku. V letech 1974-1985 byla vedoucí Národní referenční laboratoře pro nechřipkové respirační viry. Své rozsáhlé diagnostické a vědecké zkušenosti zrúročila v polovině 80. let, kdy po boku doc. MUDr. L. Syrůčka, CSc. zakládala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS. S mimořádným osobním, odborným i organizačním úsilím vytvořila s doc. Syrůčkem tým odborníků a od prosince 1985 zahájila práci v NRL pro HIV/AIDS. S ostatními pracovníky laboratoře projevila velkou odvahu při práci s novým infekčním agens způsobujícím dodnes, pokud není podávána celoživotní léčba, bez výjimky smrtelné onemocnění. Po odchodu doc. Syrůčka do důchodu vedla NRL od roku 1987 až do roku 2009. Rozhodující pro ojediněle komplexní řešení problematiky HIV/AIDS v ČR, v evropském i celosvětovém měřítku, byl její koncepční vklad propojení diagnostické, klinické, epidemiologické, legislativní i preventivní péče. Ze systému práce, který zavedla a rozvíjela, těží NRL i Česká republika dodnes. Jako členka řídícího výboru se významně podílela na tvorbě evropského monitorovacího systém EuroHIV, zapojila Českou republiku do mezinárodních aktivit a reprezentovala ji ve vedení Evropské společnosti pro klinickou virologii (ESCV). Byla autorkou více než 250 odborných prací a neúnavnou přednášející na odborných akcích mikrobiologických, ale také zasahujících například do vzdělávání pedagogů v rámci aktivit směřujících k prevenci HIV.

Nesmazatelně se zapsala do osudů řady mladých kolegů a kolegyň, které podporovala nejen odbornou radou, ale také organizací pro ně určených zahraničních stáží.
Za svou obětavou a mimořádně odborně erudovanou práci byla v roce 2001 oceněna prezidentem Václavem Havlem Medailí za zásluhy. Lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně jí udělila své nejvyšší vyznamenání – Čestnou medaili ČLS JEP.

Nahoru