Informace o jednání "PCR diagnostika v klinické mikrobiologii".

V roce 2023 a 2024 proběhly dva kulaté stoly na téma "PCR diagnostika v klinické mikrobiologii". Přinášíme Vám informace z průběhu jednání.

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

rád bych Vám poskytl informace o jednáních, která v poslední době probíhají na téma PCR v mikrobiologii. Přirozeným důvodem jejich konání je zdokonalování molekulární diagnostiky a dostupnost nových testů, které přinášejí nové možnosti, ať už na poli ultrarychlé diagnostiky (tj. režim point of care; POC) nebo v rozšiřování záběru multiplexových PCR panelů (tzv. extenzivní highplex PCR). SLM v tomto ohledu nezahálí a v nedávné době iniciovala dva kulaté stoly, jejichž předmětem byla diskuse týkající se začlenění takové diagnostiky do klinické praxe.

První série jednání, započatá v únoru 2023, si kladla za cíl harmonizovat molekulární diagnostiku akutních respiračních infekcí a zohlednit různé varianty detekce (jednoduché a multiplex PCR v běžném i POC provozu). Výsledkem je zrušení aberantních kódů na detekci SARS-CoV-2 a zavedení nových dvou kódů 82305 (molekulární detekce jednoho agens) a 82306 (základní multiplexové PCR) s platností od ledna 2025. Detailnější informace zazní během shromáždění SLM i v rámci odborného programu nadcházejícího KMINE v Ostravě. Průběh kulatého stolu, který se zevrubně věnoval této části diagnostiky, byl velmi zdařile zachycen v zápisu z jednání. Protože se myslím, že mnohé z Vás by jednotlivé body diskuse, podněty, připomínky i komentáře mohly zajímat, požádal jsem o svolení s jeho zveřejněním.

Téma druhého kulatého stolu, který se uskutečnil v červnu 2024, navazuje na první jednání a týká se diagnostiky s pomocí extenzivních multiplex PCR v uzavřeném systému. I v tomto případě se k tématu vedla bohatá diskuse, která je zdokumentována zápisem z jednání, který je Vám nyní též k dispozici. Práce nekončí a kódy pro tento typ vyšetření se připravují, aby je bylo možné předložit pracovní skupině pro sazebník výkonů co nejdříve.

Věřím, že zápisy z jednání by mohly být pro Vás užitečné. Možná byste se chtěli k problematice vyjádřit sami, a tak jsme otevřeli k daným tématům diskusi na našem webu. Těším se na vaše příspěvky.

S pozdravem

prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D.

Technická poznámka
K výše uvedenému článku je možno vložit Váš diskusní příspěvek. Vložení diskusního příspěvku je možné jen po přihlášení k Vašemu účtu na www.splm.cz. Pro vložení diskusního příspěvku použijte prosím tlačítko "Přidat komentář", které naleznete pod tímto článkem. K Vašemu komentáři můžete rovněž připojit datový soubor, například wordovský soubor apod. Přijetí diskusního příspěvku k publikaci Vám bude automaticky oznámeno na Váš e-mail, stejným způsobem bude informován i moderátor diskuse, jímž je autor tohoto článku.

Soubory ke stažení

Nahoru